Aktuální výstava fotografií se v našem centru koná pod hlavičkou rodičovské organizace Nedoklubko. Najdete ji v horním patře centra nedaleko knihkupectví Knihy Dobrovský.

Fotograf Miroslav Pawelek zachytil na svých fotografiích každodenní péči o předčasně narozené novorozence na Jednotce intenzivní a resuscitační péče pro novorozence ve Fakultní nemocnici Ostrava.

Počet novorozenců narozených předčasně v ČR stoupá. Ročně se jich zde narodí okolo 8 000. Zdravotní péče o tyto novorozence je soustředěna do perinatologických nebo intermediárních center, kde jim v boji o život pomáhá nejen tým odborníků neonatologického oddělení, ale také přístrojová technika a léky.

Přestože se úroveň péče o nedonošená miminka neustále zlepšuje, nezralost s sebou přináší spoustu rizik a komplikací. Není to jen nízká porodní hmotnost, ale také nezralost orgánů, která může vážně ohrozit život miminka. S touto realitou se musí vyrovnat i rodiče děťátka. Ani pro ně nejsou dlouhé dny a týdny strachu o život svého dítěte jednoduché.

Aktuální výstava v centru poukazuje na realitu problematiky nedonošených dětí a nutnost podpory těchto dětí a jejich rodin. Zároveň je také pozvánkou na 3.ročník Polanského charitativního běhu. jehož cílem je, pod záštitou rodičovské organizace Nedoklubko, podpořit neonatologické oddělení Fakultní nemocnice Ostrava a novorozenecké oddělení JIP2 Městské nemocnice Ostrava celou částkou vybranou od účastníků běhu na startovném.